Pierre de Lasenic: Zanechal návod na spojení se záhrobím?

1. ledna 2009 v 17:36 | LaVoisin |  Duchové a záhrobí
Poutník, který zcestoval téměř celý svět. Zakladatel tajných lóží a klubů. Dodnes se spekuluje, kde bral peníze na své aktivity. Člověk obklopený tajemnem, ale prý také tajemnými bytostmi. Takový byl Petr Kohout alias Pierre de Lasenic. ENIGMA vám představuje údajně nejvýznamnější osobnost českého hermetismu, tedy souboru tajného poznání i filozofického směru, odvozujícího svůj původ ze starověkého Egypta!

Skupinka podivných lidí se na začátku 2. světové války prochází okolím Káraného u Prahy. Co v podvečer hledají po zdejších lesích a lukách? Houby určitě ne. Prý pozorují živlové bytosti - skřítky, víly, bludičky… O všech těchto pozorováních si samozřejmě vedou pečlivé deníkové zápisky. Speciální fotografickou metodou se údajně dokonce podaří několik těchto bytostí zvěčnit na fotografiích. Při jedné vycházce vyděsí skupinku strašidelný skřek, podobný chroptění a ozývající se ze všech stran. Slyší ji tehdy všichni přítomní z Horev-klubu (který měl de facto povahu tajné lóže - pozn. red.) v čele s Pierrem de Lasenic.

Hrůzné zjevení děsí návštěvníky

Studiu magie a esoterických (tajných) věd všech rozličných kultur se Lasenic věnuje s velikou vervou a obrovským nasazením. Když ve 20. letech minulého století žije se svou ženou Jarmilou Skrčenou v Chrástu u Chrudimi, začíná v jejich domě provozovat magické experimenty. Přátelé z Prahy sem pravidelně jezdí na různé seance a účastní se jeho pokusů. Jde jen o nevinnou zábavu, nebo se skutečně při magických experimentech odehrává něco, co si nezasvěcený člověk ani nedokáže představit? Místnost v Lasenicově vile ve Chrástu je celá potažena černou látkou. Několik lidí tu stojí v kroužku a ve vzrušení očekávají, co se bude dít. Dokonce i plamen svíčky jako by se třepotal tak trochu nervózně. Ať už v černé místnosti došlo k čemukoli, většina ze zúčastněných se více do Chrástu nevrátí. Vyvolali snad při podivném experimentu něco (nebo někoho), co je natolik vyděsilo?

Sexuální magie důvodem rozvodu?

Pseudonym Pierre de Lasenic si Petr Kohout zvolil podle Petra z Lásenice, žijícího počátkem 15. století. Žádná bližší historická fakta o této osobě nejsou známa, stejně tak jako Kohoutovy pohnutky pro volbu tohoto jména. Jako člen hermetické společnosti New Eulis se Lasenic začíná zajímat o sexuální magii a její praktikování. Právě to se údajně později stává důvodem pro jeho rozvod. Ještě v roce 1926 se na krátký čas stává členem martinistické lóže Simeon v Praze a volí si lóžové jméno Milan, které používá i později. Jeho "touha po pravdě" zde ovšem není uspokojena, a proto ještě téhož roku lóži opouští. Krátce zůstává u Josefa Adamíry, jednoho ze zakladatelů hermetického hnutí v Česku. Zřejmě právě díky němu získal kontakty na pařížské martinisty. V roce 1930 odjíždí Lasenic do Paříže, kde zůstává celé tři roky. Co zde celou tu dobu dělá, není zcela jasné.

Cesty za poznáním

Jak sám Lasenic řekl, živil se v Paříži jako pomocník v jedné kavárně. Jeho hlavní činnost se však týká hermetismu. Lasenic ve francouzské metropoli navazuje kontakty se členy martinistického řádu a zakládá zde lóži Universalia jako pobočku pražské stejnojmenné lóže. Jako štukatér potom odjíždí z Francie do tehdejší Indočíny, kde pomáhá při rekonstrukcích chrámu Angor Vat (dnešní Kambodža). Poznává Indii, cestuje po indonéských ostrovech a poznává další země a jejich tajemství. Ve své knize Sexuální magie píše: "Prošli jsme chrámy bratrstva New Eulis, viděli jsme obřady kněžek Kamadevy v Indii, klečeli jsme v templu lásky (v chrámu lásky - pozn. red.) v Egyptě, zúčastnili jsme se celebrací černých mší, succubistických sedánek (succubus = ženský démon svádějící muže - pozn. red.) i obětí satanistů. Viděli jsme všude jednu bohyni - Lásku - Isis - či Hekaté - ať tvořící či ničící…" Jen krátce se v roce 1933 zdrží v Čechách a pak se opět vydává na cesty. Francie, Alžír, Egypt. Jedna z jeho nesčetných cest vedla i na Madagaskar, kde po jeho odjezdu, jak sám říkal, zůstaly dvě jeho velké lásky: žena a syn. Žijí snad dodnes na Madagaskaru potomci velkého českého hermetika?

Z lóže do lóže

Lasenic spolupracuje s předsedou společnosti Universalie dr. Janem Keferem na Encyklopedii okultismu, filosofie a mythologie. Píše pro časopis Logos vydávaný Universalií, překládá, přednáší o hermetismu... Přesto nemá žádné stálé zaměstnání. Když se v roce 1937 rozchází s posláním společnosti Universalie a především s Keferovým nápadem hromadného pěstování hermetismu, rozhodne se Lasenic založit vlastní společnost. Tak vzniká Horev-klub a zároveň pražská martinistická lóže Paragava. Jedněmi z nejbližších Lasenicových přátel jsou manželé Zdena a Alois Sedláčkovi. Dávají Lasenicovi k dispozici polovinu své vily v Káraném (u Staré Boleslavi), kde se v úzkém kruhu přátel odehrávají tajemná setkání Horev-klubu. Krátce před svou smrtí údajně předává Lasenic Aloisu Sedláčkovi jakýsi nekromantický rituál - návod na jeho posmrtné opětovné vyvolání. Uskutečnil se někdy pokus o spojení s Lasenicovým duchem? Sedláček prý tento nekromantický rituál spálí, aby ho nemohl využít nikdo jiný.

Velký mág zločincem?

Podle Lasenicových přátel to zřejmě byla jen nevraživost rodiny bývalé manželky, co mu přineslo první obvinění. Od té doby se však četníků již nezbaví. Bývalá tchyně Marie Skrčená obviní Lasenice z krádeže několika vzácných předmětů. Švagr ho žaluje za padělání zápisků ve vkladní knížce a zároveň uvádí, že Lasenic vylákal na své bývalé manželce 14 tisíc korun, které jí nevrátil. Několikrát je zatčen a dán do vazby za finanční podvody. Vrcholem je ovšem Lasenicovo vyšetřování v souvislosti s vraždou jakési Janotové a potom "senzační" vraždou Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo někdo poslal v září 1933 v kufrech z Prahy na Slovensko. Vrah nebyl nikdy dopaden. Ač je Lasenic vyšetřován několikrát, nikdy není za nic souzen. Na sklonku života je Lasenic vězněn ještě jednou, tentokrát gestapem. Má snad Německo zájem o výsledky jeho okultistických pokusů? Po jeho propuštění musí činnost Horev-klubu skončit. Alespoň oficiálně. Členové klubu se tajně scházejí dál v Lasenicově vile v Káraném.

Základem všeho poznání je Egypt

Ač nikdy nestuduje na žádné univerzitě (studia ukončil maturitou na obchodní akademii), v esoterických kruzích je považován za velkého hermetika a významného filozofa své doby. Zasvěcuje do základů hermetismu, metafyziky nebo učení řádu rosekruciánů. Největší pozornost ovšem věnuje Lasenic starému Egyptu a jeho esoterismu. Staroegyptská kultura má být podle Lasenice základem všech ostatních kultur a náboženství. Především to ale má být kolébka hermetismu a esoteriky. Právě egyptský esoterismus je, jak Lasenic uvádí, klíčem k veškerému vědění. Jeho studiem se zabývá po celý svůj život. Osudnou se Lasenicovi stává plicní choroba. Sužovala ho několik let a plně se projevila po písečné bouři, která ho zastihla právě v egyptském Údolí králů.

Pierre de Lasenic
(vlastním jménem Petr Kohout)
Datum a místo narození: 17. května 1900 v Brně
Úmrtí: 23. června 1944 v Káraném (pohřben na Olšanských hřbitovech)
Studium: Obchodní akademie v Praze
Citát: "Cherchez la vie chez dieu!" (Hledejte život u Boha!)
Dílo: několik knih a článků o hermetismu a esoterice, tarotové karty (ve spolupráci s Vladislavem Kuželem)
Nejznámější knihy: Tarot, klíč k iniciaci, Sexuální magie, Hermetická iniciace Universalismu, Hermes Trismegistos a jeho zasvěcení, Hovory s Lasenicem (s otázkami Vladislava Kužela)
Zdroj: RF Hobby a časopis Enigma. Děkuji
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.