Případ „drone“: Záhada létajících strojů

1. ledna 2009 v 17:01 | LaVoisin |  UFO a mimozemšťani
Nejnovější případ ufologie hýbe světem. Létají neznámé stroje za bílého dne v blízkosti stanice NASA? Značí příliš ostré fotografie podvod, nebo revoluční skok ve výzkumu UFO? Odkud se berou záhadná zařízení, k nimž se nikdo nehlásí? ENIGMA nabízí možná vysvětlení!

Je pěkný dubnový den 2007 ve slunné Kalifornii. Muž s internetovým pseudonymem Chad se prochází se svou ženou. Kochají se přírodou a dýchají čerstvý vzduch, když tu si všimnou velkého, velmi podivného stroje, který se pohybuje na nebi. Chadova žena okamžitě vytáhne mobilní telefon s fotoaparátem a pořídí malý snímek oné bizarní věci. Následující den se Chad na místo vrátí se svým přítelem a kvalitnějším fotoaparátem, aby spolu věc zkusili nafotit pořádně. Nezadaří se. Až při dalším pokusu následující den věc asi po 30 minutách objeví. "Našli jsme to a pořídili řadu velmi čistých snímků. Snímek číslo 4 je pořízen přímo zpod této věci a musím vzdát dík příteli, protože já jsem neměl tolik odvahy, abych se přiblížil natolik a takový snímek pořídil," píše Chad 10. května 2007 na server rozhlasové stanice Coast To Coast. "Ten stroj je téměř dokonale tichý a pohybuje se velmi hladce, než se rozhodne odlétnout. Pak letí velmi rychle a je pryč během mrknutí oka. Více než cokoli jiného, bych chtěl jednoduše porozumět, co to je a proč to tu je?" Místo, kde se popisovaný objekt údajně nacházel, ale nechce prozatím prozradit. Později dodá, že ho vidí často přímo ze svého domu. "Viděl jsem to velmi zblízka. Je velmi snadné to fotografovat a (…) kromě mého přítele to vidělo ještě mnoho sousedů. Je to skoro úplně tiché, ale ne beze zvuku. Dělá to určité ,praskavé´ zvuky. (…) skoro jako když se nacházíte u mohutného elektrického vedení." Pro podobné pohyblivé automatické stroje se vžil termín "drone".

Pohybuje se to jako hmyz

Pokud jde o pohyb zmíněného stroje, přirovnává ho Chad k pohybu hmyzu. "Jestli jste někdy viděli brouka na jezírku, vypadá to podobně. Většinu času se to hýbe velmi hladce a pomalu, ale tu a tam se to velmi rychle otočí a rozletí velmi rychle jiným směrem, pak se to zastaví a celý proces se opakuje znovu a znovu. Na tom, jak se hýbe, je prostě něco velmi nepřirozeného." Chad si vzápětí stěžuje na bolesti hlavy. Dodává: "Normálně nejsem ten typ člověka, kdo by něčím takovým trpěl. I moje žena je poslední dobou unavená a přešlá. Je asi měsíc těhotná (…) Samozřejmě se bojím o naše zdraví, obzvláště s dítětem na cestě." Jeho svědectví vypadá působivě a od té doby se objeví nejméně sedm dalších údajných svědků a řada fotografií záhadného stroje. Jedna fotografie údajně pochází již z předchozího roku a má tak dát případu důvěryhodnost. Jak se ukáže, všechny se objevují v jediné kalifornské oblasti, poblíž zařízení vesmírné agentury NASA.
Tajemný Isaac promlouvá

26. června 2007 dochází k přelomu. Na internetu se objevuje série naskenovaných dokumentů údajného projektu CARET s fotografiemi rozebraného stroje a vysvětlení celého případu "drone". Muž pod internetovým pseudonymem Isaac tvrdí, že jde o tajenou technologii mimozemského původu, na které sám v 80. letech 20. století pracoval, přesněji řečeno na jejím programovacím jazyce, který vidíme na snímcích v podobě podivných znaků. Tato technologie prý existuje již desítky let a je zdrojem světového pokroku v počítačové technologii, vyvíjené ve známém centru výpočetní techniky v Sillicon Valley v Kalifornii. Stroje označované jako "drone" jsou údajně pozemským produktem mimozemské technologie. Mají být neviditelné, ale vlivem nové rušivé technologie v dané geografické oblasti tato neviditelnost nyní vynechává. Nejde však o cílenou dezinformaci?

Svědci jen s pseudonymy

Potíží číslo jedna je ovšem to, že podle informací ENIGMY žádný důvěryhodný zdroj nezískal fyzický důkaz ani originál fotografického filmu (navíc většina fotografií je dnes pořizována digitálními fotoaparáty). Podezřelé je také to, že i přes veškerou cenzuru a obecnou nedůvěru v tematiku UFO nikdo neuspořádal objektivní cílený monitoring zmíněné oblasti a nepřinesl ověřitelné videonahrávky se jmenovitými svědky. Proč tam nezamířili televizní reportéři? Existuje hodně materiálu, ovšem všechna svědectví jsou víceméně kryta nicneříkajícími internetovými přezdívkami, a odborníci mají podezření, že všechny nebo alespoň některé fotografie jsou vyrobené na počítači za pomoci kvalitní moderní trojrozměrné grafiky. Obrázky v údajném tajném dokumentu toto podezření ještě zvyšují. Jedná se tedy o podvod? A je podvodem jen ten dokument, nebo celý případ i se všemi předchozími materiály?

Vodítka k odhalení podvodu

Snaží se tajemný Isaac vnést světlo do všech předchozích svědectví, nebo jim odebrat důvěryhodnost? A pokud jde o podvod, nemohou být informace zveřejněné v dokumentu pravdivé, jako tomu údajně je u jiných rádoby uniklých tajných dokumentů kolem UFO? Již první Chadova fotografie obsahuje nápis "Vyrobeno s pomocí Photoshop Elements" - to sice může znamenat, že fotografie byla v tomto grafickém softwaru jen komprimována, chybí však potvrzení od tří zúčastněných internetových serverů, které údajně dostávají neupravené originály. Ještě horší je to se snímky z Isaacova dokumentu. Nejenže na nich hlavní objekt působí jako vytvořený na počítači, ale sestává ze dvou shodných částí se shodnými nápisy, které jsou zrcadlově převrácené! Na věrohodnosti nepřidává ani to, že objekt nápadně připomíná tzv. "potrubní prase", což je zařízení, jímž se v USA čistí kanalizace. Inspiroval se snad autor? Také ředitel losangelské ústředny sítě pro výzkum UFO (MUFON) Steve Murillo tvrdí, že snímky prošly analýzou filmových expertů se závěrem, že jde o podvod.

Jde o byznys, nebo propagandu?

Nejjednodušší vysvětlení by bylo, že někdo chtěl vydělat. Jak už to bývá s čímkoli, co vzbudí pozornost, dnes se na téma "drone" prodávají tematická trička i hrnky a celá řada internetových serverů a rádií získala materiál, kterým zaujala čtenáře a posluchače. V tomto směru by byl podezřelým číslo jedna zřejmě server Earthfiles.com, protože obdržel nejvíce údajných materiálů k případu. To, že si teoreticky fiktivní Chad nezvolil pro svou premiéru tento server, by byl logický způsob, jak na sebe neupoutat prvotní podezření a dát svým pozdějším příspěvkům kredit. Potíž je ovšem v tom, že takové případy nebývají příliš časté a zveřejněný materiál určitě není možné považovat za laciný šprým někoho, kdo by pořádně nevěděl, co dělá. Nabízí se hypotetická odpověď: údajný Isaac má snahu vyvolat zájem o technologii, kterou USA možná tají. Může jít o nedokonalý pokus fingovat prozrazení něčeho, co jinak leží pečlivě střežené v trezorech? O snahu prolomit hráz mlčení? A co když někdo opravdu tuto technologii vlastní a tajemné stroje v Kalifornii skutečně létají? Vyrobil je někdo takový a směje se nám, že takovou technologii ještě nevyužíváme? Chce upozornit na naši slepotu v používání zastaralé technologie spalovacích motorů?

Může jít o špionážní provokaci?

Nebo je to jinak? Nejedná se o jakousi sondu, jak se bude populace chovat, když se podobné věci objeví v reálu? Nemůže jít o test, zda lidé uvěří mimozemské verzi, nebo budou hledat pozemské řešení? Není to klasická akce špionážní agentury podle obvyklého scénáře provokace, za níž stojí nejrůznější účel? Podobně jako Státní bezpečnost (StB) za komunistického režimu v bývalém Československu i Centrální zpravodajská agentura (CIA) a další organizace ve Spojených státech amerických v historii běžně pořádají fingované akce, jejichž účelem je vylákat ze skrytu řadu osob, které se o dané téma zajímají a sympatizují s politikou směřující proti dosavadnímu státnímu zřízení. V některých případech je cílem tyto osoby fakticky zničit, v jiných využít k převratu (např. v Uruguayi, Chile, Guatemale či Nikaragui), ale nejčastěji jednoduše monitorovat a zaměstnat fiktivními informacemi a uměle vytvořenými případy. Sanhou takzvané provokace také bývá postavit dvě skupiny osob proti sobě. V popředí však obvykle stojí tyto záměry:

1) zdiskreditovat určité autority nebo téma tím, že se postaví za materiál a informace, které se později ukážou jako nepravdivé,

2) uvolnit pro veřejnost nebo zainteresovanou skupinu informace, které ovšem budou podané tak, aby je nebylo možno využít zpětně proti dané agentuře,

3) odvést pozornost od jiné aktivity, které v danou dobu hrozilo odhalení, a zaměstnat příliš zvědavé osoby něčím zdánlivě lepším.

Metody dezinformace

"Pravda se nejlépe schová mezi dvě lži," říká postava informátora z Pentagonu ve slavném televizním seriálu Akta X. A platí to i naopak. Může být případ "drone" obětí právě této politiky? Špionážní organizace, jakou je právě také CIA, oficiálně používají dezinformace. A tak se často vyrojí nejroztodivnější sporné dokumenty, které nechávají vypouštět mezi ty, o nichž se domnívají, že se jich "chytnou". Ve světě ufologie se běžně vyskytují padělané dokumenty, které podle odborníků nemohly být vytvořeny amatéry bez znalostí interních informací ze špionážních agentur. Obsahují však očividné chyby a nesmysly, které je již na pohled diskreditují - zjevná chyba názvu organizace, tvrzení, že mimozemšťané mají nejradši jahodovou zmrzlinu nebo třeba zahrnutí populárního komika do seznamu politických agentů. Zdá se, že v celém případu "drone" něco takzvaně "zapáchá" a že případ vyvolává podstatně více otázek než odpovědí. Pro finální rozřešení ale nejspíš nezbývá než si počkat, jaké další informace přinese čas.

Zdroj: RF Hobby a časopis Enigma. Děkuji
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.