Proč Mexičané očekávají návrat bohů?

3. ledna 2009 v 23:48 | LaVoisin |  UFO a mimozemšťani
"Uvěřitelné události si lze vymyslet. Neuvěřitelné - ty se prostě musejí stát," říká v humoristickém románu Saturnin spisovatel Zdeněk Jirotka (1911 - 2003). Jak ale uvěřit něčemu, o čem přinášejí hlavní světové zpravodajské agentury jen mizivé informace, ale čeho jsou údajně svědky miliony lidí? Mohou se nad lidskými hlavami skutečně prohánět stovky tajemných objektů, aniž by tomu byla věnována patřičná pozornost? ENIGMA přináší výjimečnou diskuzi nad jednou z největších záhad staletí a exkluzivní materiál od předního mexického žurnalisty!

Nacházíme se ve zhruba dvacetimilionovém Ciudad de México, metropoli častěji známé jako Mexico City, v hlavním městě Spojených států mexických. Je 11. července 1991 a statisíce lidí upírají zraky k nebi, aby sledovaly nejvelkolepější zatmění slunce za celé století. Mnozí z nich drží v rukou videokamery v dychtivém doufání, že se jim vzácný přírodní úkaz podaří zachytit. Napjaté očekávání najednou prolomí výkřiky lidí a ruce se napřahují k nebi. Hledáčky kamer přitahuje cosi víc, zatmění slunce je nyní druhořadé. Stalo se něco neočekávaného. Policisté zmateně ukazují k nebi, lidé postávají na střechách automobilů a "visí" z oken svých bytů. Nebe se začalo plnit záhadnými stříbřitými objekty, které Mexiko ani po 17 letech neopouští. Alespoň tak to prezentují desítky mexických novinových plátků, televizních pořadů a videozáznamů, které se od té doby ostýchavě šíří světem. Započal se věk Šestého slunce a s ním i naplňování starého proroctví, jak jsou přesvědčeni někteří Mexičané? Co na to vláda, armáda, politikové a samotní reportéři? ENIGMA zjistila víc a oslovila i bývalého předního reportéra státní mexické televize Jaimea Maussana, držitele řady ocenění, který se osamostatnil a stal se pro mexický lid hlavní autoritou při výkladu stupňujících se záhadných událostí. "Býval jsem obyčejný skeptik. Myslel jsem si, že najdu jen pár pomatených lidí. Fakta a moje vlastní pátrání mě ale přesvědčily. Tolik lidí nemůže lhát. Je tu tolik důkazů. Tak jasných. Tak blízko," říká o tom.

Odkud se berou podivné "perly"?

Ve skutečnosti nikdo neví, co tajemné objekty zjevující se nad Mexikem představují. Jsou to balony? Tajné zbraně? Výsledky vědeckých pokusů? Elektromagnetický jev související se sopečnou činností? Nebo se snad naplňují dávná proroctví o návratu bohů a příchodu globálních změn, jak věří mnozí Mexičané? Poprvé v historii je natočena masová vlna údajných neidentifikovaných létajících objektů (UFO) na videokamery a poprvé jsou natočeny čtyři různé údajně neidentifikované objekty ve čtyřech různých městech najednou. Objekty pozorování jsou si přitom velice podobné - zdálky působí jako kulové a zblízka mají tvar disku či kupolky s tmavým pásem po obvodu. Často lehce jakoby pulsují a pohupují se. Jejich povrch je vysoce lesklý, neustále ostře odráží sluneční paprsky a vytváří dojem třpytivé perly.

Letky stovek objektů a nebeští "hadi"

V novějších případech jsou tyto objekty natočeny, jak se jakoby "rodí" z obrovských, ještě bizarnějších útvarů v podobě žlutobílých nebeských "hadů", dlouhých podle odhadů několik set metrů. Nebo jde o podvody, kterým podlehli mnozí mexičtí novináři, policisté, vojáci, zčásti světové zpravodajské agentury a také někteří politikové? Objekty jsou vídány jednotlivě za bílého dne i v noci, někdy se prý ovšem objevují ve větších uskupeních. Přicházejí celé vlny pozorování a několikrát se podaří zachytit v jediném záběru takzvané letky několika set těchto třpytivých objektů pohromadě. Jedno z prvních takových videí pochází z 24. října 1994. Ale i o 10 let později, 10. června 2004 nad městem Guadalahara, zachycuje amatérský kameraman na kameru více než 150 těchto objektů. Záhada stíhá stále znovu a znovu města jako Cuernavaca, Guadalahara, Monterrey či Toreon. 11. dubna 2005 je v Mexiko City podle dostupných videozáznamů nebe nad hlavním městem takovýchto objektů doslova plné - odhadem více než 200 - a všechny se pohybují, jako by byly jediným objektem stejným směrem! V jednom případě dokonce přilétnou po výzvě televizního moderátora, aby se ukázaly. Objeví se nad budovou televizní stanice a dostanou se do živého přenosu. Náhoda?

Podléháme nějaké bláznivé iluzi?

Chování podivných létajících objektů nad Mexikem nechává každou hlavu bezradnou. Je-li pravda, co podle Jaimea Maussana nebo natočených videozáznamů dokáží, jak si jejich chování vysvětlit? Dovedou totiž prý:
· zmizet prakticky okamžitě, během půlsnímku videozáznamu,
· ve vteřině změnit směr letu, což žádný známý letoun neumí,
· dosáhnout zrychlení, kterého žádná pozemská technika nedosáhla a které by v letounu poháněném spalovacím motorem způsobilo přetížení, jež by pasažéry najisto zabilo,
· dělit se a množit - videozáznamy ukazují, jak se z jednoho objektu vyděluje další, identická stříbrná "slza" stejné velikosti, z které se opět "odtrhnou" další, ale opět o nic menší objekty, až je jich třeba celá šňůra,
· objevit se, když je vhodná příležitost a lidé jsou na ulicích,
· sestavovat se do obrazců a udržet celou formaci v pohybu beze změny vzájemných vzdáleností.
Rozruch na Nový rok

Mohutný rozruch vyvolává 1. leden 1993. Pět hodin nepřetržité aktivity údajných UFO prý ochromuje veškerý život rušného města Mexico City. "Volaly mi desítky, ba stovky lidí. Všechny televizní stanice, redakce mexických novin obdržely na 200 až 300 telefonátů od různých lidí z různých míst," vypráví Jaime Maussan. "Dokonce i armádě volalo přes 50 lidí z různých oblastí. Jestliže o tom s lidmi hovoříte, víte, že to bylo něco odjinud. Viděly to stovky a tisíce lidí. Nevím, kolikrát v dějinách zažilo jedno město tolik pozorování. Lidé stáli na ulicích, na střechách, prostě všude. Hovořili o tom mezi sebou, volali si, celé město bylo na nohou." Příští den se událost objevuje na titulních stranách novin, v článcích a na fotografiích. "Byli na nich lidé, kteří seděli na střechách aut a ukazovali na oblohu…" A co na to mexická vláda? Reagovala na to vůbec? "Ne. Vím jen, že toho dne opustily čtyři vojenské stíhačky letiště a letěly směrem na Mexico City. Pak jsme dostali hlášení o UFO z 50 různých míst. Některá z nich byla velice citlivá." Mezi tato zmíněná citlivá místa patřily i elektrárny a ropné nádrže, nad kterými se prý objekty vznášely. Letectvo ani mexická vláda to však nekomentovaly. "Ani v nejmenším," dodává Maussan. Nevěděly co říci? A proč se objekty objevily zrovna 1. ledna 1993? "Je to stejné jako se známým zatměním slunce. UFO se objevila, když byli všichni lidé venku. Prvního ledna je v Mexiku svátek. Nikdo nepracuje," nabízí vysvětlení Maussan.

Fenomén se prý stále stupňuje

Jednou záhadou je, co se to vlastně v Mexiku na nebi zjevuje. Druhou záhadou je, proč na sebe tento nezařaditelný úkaz nenechal zapomenout, jak bychom v případě podobných prchavých fenoménů čekali. Jeho výskyt se totiž údajně naopak stupňuje, jako by mělo přijít nějaké mimořádné vyvrcholení. "Očekáváme, že se něco stane," říká Maussan. Neznámé třpytivé objekty je prý možno nad Mexikem spatřit snad až příliš často. "Většina lidí tu UFO již viděla sama nebo znají někoho, kdo je jim velmi blízký a viděl je," sděluje ENIGMĚ mexický žurnalista. Podle amerického režiséra a dokumentaristy Leea Elderse, jenž události v Mexiku rovněž dokumentoval, je tu jen za prvních šest let natočeno přes 5000 záznamů. Kolik jich asi vzniklo za následujících dalších 12 let? "Nechci přehánět: Jsou jich tisíce. Máme největší archiv podobných záznamů na světě. Stovky z těchto videí jsou považovány za nejlepší videa UFO na světě," sděluje Maussan.

Proč se o mexické záhadě neví?

Jak ale může běžný člověk z Evropy uvěřit, že se v Mexiku děje něco tak velkolepého a zpravodajské agentury o tom sotva hovoří? Maussan se domnívá, že je na každém, aby prošetřil předložené důkazy. "V nedávné době byly některé předloženy ve zpravodajstvích amerických televizních stanic CNN, Fox, ABC, CBS či NBC. Roku 2004 mexické letectvo zveřejnilo video jedenácti UFO letících za vojenským letounem. Důkazy byly prezentovány po celém světě. (…) Vzdělávat se je nutnost." Přesto je pochopitelné, pokud tak těžko uvěřitelné zprávy naše média vynechají. "Je mnoho událostí, které svět ignoruje, a přesto jsou skutečné," říká Maussan. "Před 20 lety jsem předkládal důkazy globálního oteplování, ale po světě se o nich také nemluvilo. Popřete dnes, že byly pravdivé… Lidé ještě nejsou připravení."

Záhada prý ohrožuje lidské životy!

Obtížnost přijetí mexické záhady je vidět i na chování jednotlivých svědků. Obzvláště zaměstnanci aerolinek mají strach o ztrátu svého zaměstnání a vypovídají jen anonymně, přestože jsou ve hře možná lidské životy. "Neznámé objekty létají nad letadly, za nimi i pod nimi a někdy při tom ruší elektronická zařízení na palubě letadla, vysílačky i počítače," sděluje anonymně jeden z prvních odvážlivců, údajný letový dispečer z Mexico City. "Objekty někdy mění data v počítači a piloti pak musejí přejít na manuální řízení letadla. Obvykle jsou velmi nervózní, protože neví, co se s nimi děje." Některá setkání byla podle mexických novinářů zaznamenána radarem a současně i videokamerou. Piloti popsali dokonce srážky plně obsazených dopravních letadel s neznámými (někdy svítícími) objekty, které byly v některých případech zachyceny i na radaru. Nešlo sice o katastrofy, ale kolize donutila piloty nouzově přistát. "Nezajímá mě, jestli jde o UFO nebo nějaký tajný pokus nebo cokoli jiného, ale chci o tom vědět, pokud tam ve vzduchu se mnou někdo je!" stěžuje si jeden z nich, stále ještě anonymně.

Průlom ve veřejné diskuzi?

Obavy ale časem padají. Kapitán Raymundo Cervantes Ruano svou identitu již neskrývá. Je pilotem již přes 40 let a má více než 17 000 nalétaných hodin. 28. července 1994 ve 21.55 řídí let 129 z města Guadalahara do Mexico City a chystá se na přistání, když se prý stane něco vážného: "Spustil jsem kola. A v ten moment jsme ucítili náraz do letadla. Velmi silný." Tlumič nárazu je odtržen. "Vyhlásil jsem poplach a vyžádal si speciální prostor (…) protože jsem si myslel, že budeme mít nouzové přistání," popisuje Ruano, který se domníval, že se možná srazili s helikoptérou. Přes přípravy na nejhorší se podaří přistát hladce. Záhada se ale potvrzuje, když se ukáže, že poškození tu skutečně je. "…jedno z hydraulických zařízení bylo něčím naříznuto (…), jako by to bylo provedeno frézou. Bylo to velmi divné," říká o tom mechanik Alfonso Salazar Mendoza. Letový dispečer Enrique Kolbeck má toho večera na letišti službu. "Než letoun v Guadalahara vzlétl, přijali jsme telefonní hovory z různých zdrojů. Podle nich neznámý objekt létá velmi blízko budovy, téměř ve finální trajektorii k těmto přistávacím drahám." Srazil se s ním snad let 129? "Jakmile jsem s letadlem přistál, zkontaktoval jsem radarovou kontrolu. Řekli mi, že ve chvíli, kdy jsem se otáčel, kolem mě proletěla dvě UFO," vypráví Ruano. A místní občan Victor Lopez Soarez jej zřejmě natočí na kameru. Záznam neznámého jasného objektu nad městem je označen časem 21.25.

Může jít o tajené technologie?

Obvyklí skeptikové v záhadném jevu vidí halucinace a balony či hvězdy omylem považované za něco jiného. Existují ale lepší argumenty, které věc také vrací na zem. Co když jde například o tajné vojenské technologie? Mexiko hraničí s americkými státy Nové Mexiko či Arizona, kde jsou známá vojenská testovací zařízení. Připustíme-li, že technologie, které známe, jsou vždy tak o dvě generace pozadu za těmi, které armáda pro svoje účely ve skrytu vyvíjí, nezdá se to tak nepravděpodobné.

OVNI! OVNI! OVNI!

Další pozorování a záznamy ukazují, že se údajná UFO "zajímají" o veškeré společenské události. Všude, kde je hodně lidí, jsou i ona. Pravidelně se prý účastní vojenských přehlídek a leteckých dnů (například mexického Dne nezávislosti, který se slaví 16. září), jsou vidět i při některých fotbalových zápasech a lidových slavnostech všeho druhu. Přitahují je rušné ulice a pozemní doprava a nevyhýbají se ani důležitým státníkům. Jedním z mnoha případů takovýchto "setkání" je událost z 24. června 2005. V 10.30 se ve městě Xalapa v mexickém státě Veracruz koná veřejný křest série nových vozů pro místní policii. Akci vévodí guvernér Veracruzu Fidel Herrera Beltrán. Reportéři jsou na místě se zapnutými kamerami a napřaženými mikrofony, když se z davu ozvou výkřiky "OVNI! OVNI! OVNI!" ("UFO! UFO! UFO!"). Na nebi se objeví 14 zářících objektů a všichni k nim zvedají hlavy, ruce a kamery. Pozoruje je guvernér, jeho poradci a celá přehlídka policejních důstojníků. Beltrán o nich pak svědčí v novinách. Až o několik dní později přinesou noviny zprávu, že šlo o balony, které prý vypustila místní škola. Ale to přináší ještě více otázek. Pokud to byly balony, proč zůstaly "zmražené" v pevné formaci po dobu déle než půl hodiny? Šlo o uklidňující prohlášení, aby se vláda nemusela k věci vyjadřovat? "Chcete říkat guvernérovi, že na nebi neviděl něco divného?" shrnuje svou otázkou celou situaci mexický badatel Carlos Guzman. Takzvaná UFO se ovšem nesnaží být vidět vždy. Často se prý naopak skrývají. Podle záznamů vojenských letců se dovedou maskovat a odhalí je až infračervená kamera!

Armáda otevřeně spolupracuje

22. dubna 2004 šokuje svou otevřeností k věci mexická armáda, když předává mexickému novináři Jaimeovi Maussanovi k použití oficiální kopii záznamu setkání s jedenácti UFO. Pořizuje je za pomoci nejmodernější americké techniky speciální letecká jednotka odhalující na hranicích Mexika ilegální letadla pašující drogy. Záznam oku neviditelných UFO pořizuje letoun Merlin C-26A, vybavený radarem a infračerveným kamerovým systémem Flir Star Zafiro II. v hodnotě půl milionu dolarů, jenž dohlédne na vzdálenost 90 kilometrů a který zatím neměl k dispozici nikdo jiný než americká armáda. Záznam vzniká 5. března 2004 v čase 17.00 - 17.30 při viditelnosti 96 procent. Major Magdaleno Jasso tehdy podává nadřízeným úplnou zprávu o záhadném setkání a začne detailní vyšetřování. Ministerstvo obrany případ bere vážně. Po několika týdnech vyšetřování rozhoduje ministr obrany generál Clemente Vega García spojit se s Maussanem a data mu předává. Zpráva o tom obletí svět. Ještě nikdy prý žádná armáda nic takového neučinila.

Mohlo jít o chybu zařízení?

Mohla by být zaznamenaná "UFO" jen důsledkem špatně kalibrovaného zařízení? "Mluvil jsem s vojáky a ti mi řekli, že je vyloučena možnost, že by to zařízení pracovalo nesprávně," říká Maussan. "Byli si naprosto jisti." Pečeť zařízení Flir totiž může roztavit jen a pouze firma Flir. Mohla by snad firma předat armádě kameru za půl milionu dolarů, aniž by byla dokonale prověřena? Skeptikové prohlašují, že teplo vyzařující objekty, které byly zaznamenány, jsou ve skutečnosti ropné věže. Ty se ovšem nacházejí více než 160 km daleko a nepohybují se. Mohli by se piloti splést, když v této oblasti létají denně? "Mexičtí vědci se velmi rozhněvali, že nedostali záznamy od armády jako první. Byly by záznamy ale ještě na světě? (…) Okamžitě jsem uspořádal mezinárodní tiskovou konferenci a dal vše zdarma celému světu k dispozici, protože jsem se domníval, že bych si to neměl nechávat pro sebe, pro svůj vlastní zisk," říká Maussan.

Znají záhadné objekty tajemství kamufláže?

Jestliže jsou údajná UFO pro lidské oko neviditelná, mělo by to jít experimentem ověřit! 17. července 2004 v 15.21 provádí Mexičan Pedro Ávila Rubio první pokus s infračervenou kamerou. Na stejný stativ připevní klasickou kameru a kameru se schopností zaznamenat infračervené záření. Výsledek? Infrakamera zachycuje na nebi jednu ze známých "perel". Klasická kamera zabírá přesně stejný úsek nebe. Vidí stejné mraky, ale "perlu" nevidí, tak jako ji prý nevidí ani lidské oko naživo. Ovládá tu někdo pokročilé technologie, nebo jde o přírodní fenomén?

Co mají společného "perly" a vulkán?

Pozornost "nebeských návštěvníků" se prý upírá také k jaderným zařízením, elektrárnám, ropným nádržím a vojenským základnám. 80 procent zpráv o pozorování údajných UFO prý ale pochází z vulkanické zóny ve středu Mexika. Hledají tam něco? A co když jsou naopak sopky jejich zdrojem? Nemohlo by jít o jakýsi elektromagnetický fenomén podobný kulovému blesku? Právě "perly" prý roku 1993 upozornili na probouzející se sopku Popokatepetl, která následně spustila mohutnou erupci, jež zdrtila Mexiko. Ufologové tvrdí, že to vypadá, jako by se objekty pokoušely blížící se výbuchy zmírnit. "Máme fotografie od národního Centra pro prevenci katastrof, na nichž můžete spatřit tajemné objekty vlétající dovnitř kráteru," vysvětluje Maussan. "V jednom případě byla zaznamenávána aktivita vulkánu a prudce klesla právě v momentě, kdy se před dotyčným vědcem provádějícím měření objevilo UFO."

Starobylé proroctví

V Mexiku tajemné "návštěvníky" spojují s proroctvími starých Aztéků a Mayů, jež předpovídají veliké změny. "Ve věku Šestého slunce bude objeveno vše, co bylo pohřbeno. Pravda se stane zdrojem života a synové Šestého slunce budou cestovat hvězdami," říká 600 let staré aztécké proroctví. Šesté slunce je označení pro nové období, očekávané národy Střední Ameriky. S každým úplným slunečním zatměním nadcházel podle nich nový věk a právě toto "nové slunce" vyšlo v roce 1991, kdy se Mexiko začalo plnit podivnými objekty. (O tom více článek Staří Mayové promlouvají: Co nás čeká v roce 2012 - Enigma 1/2008). Někdejší bohové starých Mayů i většiny ostatních národů prý slíbili, že se opět vrátí. Jde o návrat něčeho, co se už dlouhá tisíciletí nehlásilo ke slovu a o čem hovoří mýty?

Co bude dál?

Podle standardního vědeckého názoru jsou UFO ve většině případů přírodními jevy a prakticky vždy jsou vysvětlena - dříve či později. Jak si ale vysvětlit nebe přeplněné stříbřitými disky? Mexičané si už na svoji záhadu zvykají. Nahrávek prý navíc přibývá s rostoucím tempem a objevují se i za hranicemi Mexika. 11. července se například nechali natočit na video nad španělským Madridem a 1. ledna 2008 nad Clairmontem v americké Kalifornii. "Něco se brzy odehraje... Budete překvapeni," vzkazuje čtenářům ENIGMY Jaime Maussan.
Zdroj: RF Hobby a časopis Enigma. Děkuji
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.