Aleister Crowley

2. července 2009 v 0:03 | LaVoisin |  Mágové a okultisté
Jeho moc nad lidmi byla nesmírná. Svým slavným baziliščím pohledem si každého podmanil. Velice názorně Crowleyho popisuje jeho literární agent Louis Wilkinson v rozhovoru s bytovým architektem domu v Gloucestershire, kde Aleister Crowley dlouho bydlel.
Wilkinson pochyboval o magicko-okultních silách svého obchodního partnera Crowleyho , načež mu architekt řekl: "Mluvil byste jinak, kdybyste zažil to, co já. Po jídle jsme šli do jedné místnosti v prvním patře. Crowley seděl vedle krbu. Vedle něho byli v místnosti ještě další dva muži. Crowley začal mluvit a potom se to stalo. Jeden z mužů se zhroutil. Jeho hlava zůstala ležet několik málo centimetrů vedle ohně. Druhý vyskočil, spustil se na všechny čtyři a začal lézt kolem a očichávat židli. Přitom štěkal a vyl jako pes a škrábal na dveře. Bylo to strašné. Najednou se druhý muž probudil, zvedl se a vyskočil beze slova z okna. Když se pak zase vrátil, měl roztrhané šaty a zkrvavený obličej. Já sám jsem se nemohl vůbec pohnout. Když jsem zase získal vládu sám nad sebou, byl Crowley už dávno v posteli …"
Crowley sám se nijak netajil svou schopností ovládat druhé a klidně ji také druhým předváděl. Proměna skeptiků v psy představovala jednu z jeho oblíbených hříček. Přitom se rozhodně bránil, když ho někdo považoval prostě za hypnotizéra. On prováděl - podle vlastních slov - magii, tj. vědu a umění vyvolávat vůlí změny.
Všechno, co bylo řečeno, ukazuje sotva na člověka kráčejícího cestou vnitřního osvícení a všezahrnující moudrosti.
Po smrti ho renomované noviny Sunday Express označily za nejzkaženějšího muže století a Sunday Times v něm zase viděli "Picassa okultna". Byl také považován za jeden ze skrytých kořenů satanských machinací třetí říše a dokonce i za ztělesnění zvířete apokalypsy, které podle židovské kabaly symbolizuje tajuplné číslo 666. Crowley sám se často nazýval Zvířetem. Tři šestky bývají připisovány také Antikristu, jehož zrození je teprve očekáváno.
Tomuto pojetí Crowleyho hraje do noty i skutečnost, že Adolf Hitler stále znovu citoval jeho Knihu zákona a souzní s ním jak Crowleyho často opakované krédo, že potěšení je jediným smyslem života, tak jeho sexuální výstřelky, které by i při římských orgiích nebo na dvoře Lucrezie Borgie vzbuzovaly pozdvižení.
V této podobě se Zvíře představuje především. Naprosto zvířecky, dralo by se nám skoro na rty. Možná byl tento snad nejznámější mág dvou století (žil v letech 1875 - 1947) ve své podstatě skutečně právě takový, jak se jevil: hedonický, posedlý mocí, sprostý a bez skupulí.
Možná je ale jeho osobnost prostě jen nepochopitelná protože vnášíme své představy dobra a zla do oblasti, v níž se mění i tyto kategorie. Každopádně ale poslouží Aleister Crowley jako dobrý - i když snad záměrně provokativní - příklad toho, jak obtížné je hodnotit někoho, kdo je jiný.
Pokud si na jeho život plný událostí posvítíme ze všech stran, začne se hypotéza o nemírném satanistovi, který na svůj prapor napsal slovo sex a jehož činnost odrážela hluboké pohrdání lidmi, trochu viklat.
Waltharius vidí v Crowleym, známém také pod jménem mistr Therion, mystického učitele současnosti s velkým "U" a Dr. Birevn říká o Crowleyho magických dílech, že jsou velice významná a originální a svědčí o rozsáhlých vědeckých znalostech.
Jenom vynalézání sexuálních zvrhlostí se tedy Aleister (vlastně Edward Alexander) nevěnoval. Ve skutečnosti narážíme stále znovu na méně tělesné aktivity Zvířete, i když o ní
se většinou tak halasně nehovoří.
R. 1905 se Aleister Crowley pokoušel sloučit tři příbuzné, ale vzájemně si konkurující řády - Zlatý úsvit (Golden Dawn), Stříbrnou hvězdu (Astrum Argentum) a anglickou větev Stříbrné hvězdy, aby tak zlikvidoval panující nesváry, které zvláště Stříbrnou hvězdu vrhaly do špatného světla.
O rok později dosáhl v Číně stupně mistra chrámu a r. 1912, kdy dosáhl 10. stupně Řádu chrámu Orientu (O.T.O), tj. "nejvyšší a nejsvatější král", mu bylo svěřeno zastupování Řádu pro celou Británii (i Irsko). To bylo spojeno s propůjčením svatého jména templářů Bafomet, jímž teď Crowley podepisoval své dopisy. Bafomet je ostatně významná postava alchymie - ale to jen na okraj.
Tentýž Crowley, který s potěšením sledoval, jak se lidé chovají jako čtvernožci, napsal mnoho děl a traktátů, přednášel s nesmírnou filozofickou hloubkou na různá témata a zastával - i když trochu zdrženlivě - názor, … že každý muž a každá žena jsou hvězdou … a … že nejvyšším smyslem našeho bytí je překročit propast …
Jeho práce o józe jsou dodnes standardními díly, a nejen u příznivců "satanských učení". Více než šedesát let potom, kdy se setkal s Crowleyovými pracemi o józe, napsal dr. Israel Regardie v předmluvě ke knize Aleister Crowley o józe: " … jeho práci je třeba akceptovat, vzhledem k její hloubce ji užívat a podle ní cvičit, i kdyby snad jen kvůli jejímu neomezenému racionalismu. Ještě jednou musím zopakovat, že mi není znám žádný autor novověku, který by toto téma uchopil tak neobyčejným způsobem …"
Také astrologie mu vděčí za originální a velice důkladně zpracované myšlenky, které analogicky ke své Magick shrnul pod názvem Astrologick.
Jestliže se pokoušíme uvést do souladu všechno, co se ve světě traduje v souvislosti a Aleisterem Crowleym, narážíme na mnoho rozporů. Zde se dotýkáme jen několika mála aspektů jeho exotické osobnosti. Ale již ty ukazují, že není vůbec lehké jednoznačně klasifikovat "majitele" esoterického vědění a uživatele magických (nebo raději "paranormálních") schopností, správně je zvážit, případně znevážit.
Protože Zvíře rozvíjelo svou činnost hlavně v našem století, lze z jednotlivých kamínků složit mozaiku, podávající poměrně komplexní obraz. Je na něm leccos nehezkého, znetvořeného a zvráceného, leccos.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Max Max | 1. února 2013 v 22:48 | Reagovat

Můj bratr mi jako malému vyprávěl o čaroději Aleisterovi a ukazoval mi různá kouzla. Myslel jsem, že si vymýšlí, ale pak jsem zjistil, že mi vyprávěl pravdivé příběhy.
Bratr, co teď vystudoval antropologii v Praze, léta studoval magii podle Aleistera Crowleyho a umí věci, co nejsou nějaké kouzelnické triky. Umí říct, kde jsou věci i lidé, někdy to dělá dojem že je jasnovidný nebo umí číst myšlenky. Před časem se na něj vrhl takový zlý vlčák, co už párkrát pokousal i majitelku a ta ho chtěla dát utratit. Měl jsem strach, že bráchu zabije, ale místo toho ho láskyplně olizoval a od té doby je to tom nejhodnější pes. Moje teta trpěla nějakou nemocí, že kvůli bolestem nemohla otevřít pěst a tak jí bratr potíral prsty takovou mastí a výtažkem z rostlin v alkoholu, trvalo to dlouho, ale přestala mít bolesti. Věřím, že magie je opravdová a že Crowley byl jejím mistrem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.