Očarovaný kopec

1. července 2009 v 23:55 | LaVoisin |  Záhadná místa
Skupina libereckých středoškoláků zažila před několika lety neuvěřitelnou věc. Na kopci Chlum, který stojí nedaleko Frýdlantu v Čechách, narazili v lesním porostu na skálu. Uprostřed masivu se černala obrovská brána, vedoucí kamsi do hlubin země. Co se toho dne na tajemném vršku vlastně přihodilo?
Černý otvor kamenné brány neodolatelně lákal a současně i varoval. Dvojice chlapců, následovaná dvěma dívkami, vešla opatrně do temného tunelu. Stačili v něm ale ujít jen několik málo kroků. Najednou se těsně před nimi objevila podivná modrá koule. Visela ve vzduchu ve výši hlavy, vydávala výhrůžné syčení a sršely z ní roje svítících jisker.
Vystrašení teenageři se snažili z tohoto děsivého místa co nejrychleji dostat. Teprve ve vzdálenosti několik desítek metrů od černé brány je napadlo se otočit. K jejich úžasu však skála s otvorem zmizela.
Studenti na tento výlet zřejmě nikdy nezapomenou. Jedna z dívek totiž utrpěla zánět spojivek, způsobený pravděpodobně pohledem do tajemné koule. Její přátele měli slabé popáleniny v obličeji jako od delšího slunění. Ačkoliv se vše během několika dnů zhojilo, zůstalo mnoho nezodpovědných otázek.
Neveliký pahorek leží zhruba uprostřed trojúhelníku, tvořeného obcemi Frýdlant v Čechách, Raspenava a Nové Město pod Smrkem. Na první pohled vyhlíží zcela nenápadně. Ale už staré německé kroniky uvádějí, že je očarovaný. Jsou to snad jen dávné povídačky?
Ještě před několika lety se na severním úpatí Chlumu nacházel vojenský prostor. Vojáci se tu údajně čas od času setkávali s nepochopitelným úkazem. Vyprávěli, že na svazích kopce se občas z hustých podzimních mlh vynořila na krátkou chvíli starodávná vesnice. Pak se vše znovu ponořilo do mléčného oparu a zmizelo. Jiní zase zaslechli na tomtéž místě prapodivné zvuky. Někdy šlo o volání ve starodávné němčině, jindy byl slyšet ruch neviditelné osady.
Nahlédneme-li do zažloutlých stránek starých kronik, dočteme se, že právě na severních svazích Chlumu stávala před několika staletími osada Lunzenau. V 17. století se však všichni obyvatelé vesnice stali oběťmi dýmějového moru. Aby se nákaza nešířila dál, vrchnost nařídila celou ves spálit. Místu se pak začalo říkat Totenhein neboli Háj mrtvých. Dlouhou dobu tu prý nerostlo ani stéblo trávy a zdejší obyvatelé se mu obloukem vyhýbali. Říkalo se, že tu straší mrtví z Lunzenau a že se tu zjevuje jejich přízračná vesnice.
Dávné kroniky rovněž varují před dalšími nástrahami očarovaného kopce. Za noci se zde prý prohání Lesní ďábel se svojí družinou. Koho chytí, toho roztrhá nebo odvleče do pekel. Údajně se tady ztratilo několik osob a nikdo je už prý nenašel.
Senzibilové tvrdí, že celý vrch je protkán sítí bodů, kudy tryská zemská energie. Citliví jedinci ji vnímají dokonce i nad mapou zdejší oblasti. Energetický tok je pravděpodobně příčinou toho, že se na Chlumu možná občas otevírají tajemné brány vedoucí do neznáma. S tím zřejmě souvisí také další záhada.
V pamětních knihách ze 16. století nalezneme rovněž zmínku o slaném zřídlu, které na vrchu vyvěrá vždy jednou za mnoho desítek let. Má prý tak silné účinky, že jediný doušek údajně uzdraví i na smrt nemocného či zraněného člověka.
Vodu ze zdejšího solného pramene údajně použil k uzdravení válečných zranění proslulý vévoda Albrecht z Valdštejna. Zřídlo mu pomocí magických praktik otevřel jeho dvorní astrolog a alchymista Giovanni Baptista Senni.
Poslední zmínka o léčivé vodě pochází z dvacátých let minulého století. Tehdy se prý chudý mládenec z Raspenavy pokusil pramen najít, aby uzdravil svou dívku. Když po několika dnech bloudění lesem usnul, zjevil se mu ve snu jakýsi hoch v modrém a dovedl ho ke skalní bráně. Po několika krocích došli na rozkvetlou louku. Uprostřed ní bublal malý pramínek. Modrý chlapec vyzval mladíka, aby se napil a nabral si do hrnku vodu.
Poté, co se mládenec probudil, prý ležel vedle něho hrneček slané vody. Stačilo pár doušků zázračné tekutiny a nemocná dívka se uzdravila. Cestu k prameni se už však chlapci ani nikomu dalšímu nepodařilo nikdy najít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.