Řád Zlatého úsvitu

20. října 2009 v 20:08 | LaVoisin |  Okultní společenství
Hermetický řád Zlatého úsvitu (OGD) byl vytvořen Dr. Williamem Wynnem Westcottem a Sumuelem Diddellem "MacGregorem" Mathersem ma základě rukopisu, který dostal Westcott v roce 1870 o rozsahu asi 60 stran obsahující zlomky rituálů fiktivního Zlatého úsvitu, který byl tvořen kompilací zdrojů svobodných zednářů, kabaly, astrologie, alchymie a dalších okultních zdrojů. Přestože byl řád, stejně jako tomu bylo u Teosofické společnosti, postaven na lži, byl významný pro svůj vliv na další společenství.
Mathers vypracoval na základě Westcottova požadavku rituál organizace a podařilo se mu získat za dalšího člena organizace Dr. Williama Roberta Woodmana, který byl Spirits Magus společenství Societas Rosicruciana. Aby společnost získala věrohodnost a historičnost, vymyslel si Westcott fiktivní ženu Fräulein Sprengel, členku neexistujícího německého řádu se starodávnými kořeny.
Tajná společnost byla udělovanými stupni hodnosti velmi podobná svobodným zednářům a rosikruciánům, hlavní důraz byl kladen na studium magie a jejích rituálů, kabaly a tarotu.
Hlavní hodnosti byly neofyt 0=0, zelator 1=10, theoricus 2=9, practicus 3=8 a philosophicus 4=7. Vnitřní kruh Ordo Rosae, Rubae et Aureae Crusis, Rubínová růže a Zlatý kříž, založený na rosikruciánské symbolice, o němž neměli členové vnějšího řádu vědomí, a byl určen jen pro několik nejzasvěcenějších, se skládal ze tří hodností: adeptus minor 5=6, adeptus major 6=5 a adeptus exemptus 7=4. Vnitřní kruh studoval jen teorii magie, vnitřní i magii rituální.
Největší rozkvět zažil OGD od roku 1892, kdy byl založen Ordo Rosae, Rubae et Aureae Crusis, do roku 1896. V roce 1892 zemřel Woodman a roku 1896 vystoupila z řádu po neshodě s Mathersem významná členka Annie Hornimanová a následný rok i Dr. Wescott, protože se bál, že by členství v tajné organizaci provozující magii, mohlo ohrozit jeho společenské postavení.
Pomyslným hřebíkem do rakve byl již v té době nechvalně známý Aleister Crowley, který do řádu pod řádovým jménem fráter Perdurabo (Vytrvám až do konce) vstoupil v roce 1898 a během příštího roku získal nejvyšší hodnost vnějšími kruhu philosophus. Mathers jej v pařížském chrámu Isis-Urania vysvětil na první stupeň řádu Ordo Rosae, Rubae et Aureae Crusis, což vyvolalo nesouhlas ostatních členů, kteří v Londýně v roce 1900 odmítli dát Crowleimu přístup k tajným dokumentům, načež se jich zmocnil násilím. V témže roce odhalil Mathers pravdu o neexistující Fräulein Sprengelové, což vyvolalo bouři v celém OGD a Mathers i Crowley byli vyloučeni.
OGD se snažil vzkřísit W. B. Yeats a navrátivší se Annie Hornimanová. Společenství přeneslo hlavní důraz z rituální magie na duchovnější mystiku, zatímco zbývající členové kladoucí hlavní význam na rituální magii vytvořili nový řád Stella Matutina (Jitřní hvězda). OGD ale nadále trpěla krátkodobým členstvím Aleistera Crowleyho a spojením se sexuální magií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.